تفاوت انواع سوت
زمان کنونی: 2014/10/22، 12:25 PM
کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان
نویسنده: Mohammad Sina
آخرین ارسال: شهرام مختاری
پاسخ 12
بازدید 4894

تفاوت انواع سوت
2011/05/04، 01:18 PM, (آخرین ویرایش در این ارسال: 2011/05/05، 10:52 AM، توسط Mohammad Sina.)
ارسال: #1
تفاوت انواع سوت
يكي از مشخصه هاي داوران صداي سوت آنهاست.
تفاوت انواع سوت در چيست ؟ صداي سوت ؟ شدت صدا ؟ و يا مسايل ديگر؟
چرا بعضي از داوران فقط از فوكس 40 استفاده ميكنند و بعضي ديگر از دلفين و يا تورنادو ؟ علت علاقه داوران پيشكسوت به سوت Acme 660 چيست ؟
[تصویر:  679df81d-2d9c-4a45-acac-7364a922c27a.bmp]
اميدوارم داوران عزيز با شركت و به اشتراك گذاشتن اطلاعات خود در اين مورد به ديگر داوران در انتخاب مناسب ترين سوت كمك كنند.
[تصویر:  fb102b45-5273-490e-b0c5-2d4705f0df7c.jpg]
امضای Mohammad Sina زندگي يعني رياضي !
پاسخ
2011/05/05، 06:54 AM, (آخرین ویرایش در این ارسال: 2011/05/05، 06:58 AM، توسط Mohammad Sina.)
ارسال: #2
RE: تفاوت انواع سوت
داوران عزيز در سايت http://acmewhistles.co.uk ميتوانيد انواع مختلف سوت Acme را ببينيد و صداي بعضي از اين سوتها از جمله

[تصویر:  image.php?type=T&id=97] 477/660 و [تصویر:  image.php?type=T&id=72] T2000 را بشنويد.
پاسخ
2011/05/05، 12:26 PM, (آخرین ویرایش در این ارسال: 2011/05/05، 12:36 PM، توسط Mohammad Sina.)
ارسال: #3
مقايسه بعضي سوتها :
[تصویر:  2011-05-05_120329.jpg]
[تصویر:  thunderer.jpg] [تصویر:  tornado.jpg]
پاسخ
2011/05/06، 11:37 PM, (آخرین ویرایش در این ارسال: 2012/08/10، 03:05 AM، توسط SOAD_V.)
ارسال: #4
سلام خدمت تمام دوستان گل و همکاران محترم
با آرزوی موفقیت و یادآوری مجدد سال اتحاد جامعه داوری
قبل از هر چیز تشکر خاص خدمت دوست و همراه خوبمون سینا جان به خاطر طرح این موضوع جالب و اطلاعات مفیدشون
یادآوری کوتاه در مورد سوت همونطور که میدونید سوت داور وسیله ایست جهت علامت دادن و اعلام تصمیم داور برای بازیکنان ، تماشاگران و مسئولین تیمها و افراد حاضر در محوطه ی مسابقه
اصلا" به نظر شما یک سوت داور چه خصوصیاتی باید داشته باشد؟؟؟
اگر این سوال رو 20 سال پیش میپرسیدیم شاید اکثرا" مگفتند فرقی نداره که!!! شما 2 تا بالیلا ( سوت تیله ای انگلیسی که مثل فوکس الآن سابقه و شهرت داشت ) داشته باشی کافیه، یکی در جریان بازی گیر کرد (تیله به علت آب دهان داخل سوت گیر میکرد) دیگری رو به صدا در بیاری
ولی امروزه با وجود شرکت های زیاد و متعدد و اختلاف و ویژگی های زیاد سوت های ساخته شده انتخاب رو هم برای داوران سخت کردند
و اما انتخاب سوت برای یک داور :
با نظر دیگران کاری ندارم و کارشناسی هم نمیکنم
چون تعدادی ، حرفه ای فکر میکنن
تعدادی فقط به زیبایی سوت اهمیت میدن
و تعدادی هم فقط به صدای سوت
البته به نظر تعدادی کارشناسان و ناظرین داوری ، داور نه تنها با کارت و تذکر و چشم غره بلکه با صدای سوتش هم میتونه به بازیکنان اخطار و تذکر بده
این یعنی پس صدای سوت هم برای خودش مهمه
نظر بنده در یک جمله شاید خلاصه شود :
«(( بیشترین و بلند ترین صدا با کمترین و راحت ترین دمیدن ))»
آموزش :
بهتره بدونید که نحوه ی سوت زدن هم مثل دیگر مسائل داوری برای خودش طریقه و یادگیری داره
اکثر همکاران سوت رو به صورت معمولی میدمند و شاید با این کار برای بهتر و بلندتر صدا دادن سوت تمام انرژی شون صرف سوت میشه
یادتون باشه برای صدای خوب هر سوت بعد از دقت در خرید نحوه ی خوب سوت زدن رو هم تمرین کنید
قبل از اینکه سوت رو بین لب داشته باشید این تمرین رو انجام بدید:
1. نوک زبون رو بین دو لب قرار بدید
2. حال مثل زمانی که روی نوک زبونتون جسم کوچکی وجود دارد آنرا (جسم) با شدت به بیرون بیاندازید (ببخشید یعنی تف کنید)
3. بعد از چندبار تمرین حرکت بالا اکنون دهنی سوت را بین لب های خود قرار دهید
4. همانند تمرین 2 اینبار نوک زبونتون رو مقابل منفذ ورودی سوت قرار دهید
5. همونطور که زبونتون جلوی دمیدن سوت رو گرفته دهان رو پر کنید از فشار هوا برای یک دمیدن محکم به سوت
6. در یک آن نوک زبون رو از مقابل منفذ سوت عقب بکشید
مهمترین بخش »»» بعد از تمرین خوب قسمت های بالا حالا نوبت مهمترین بخش برای نحوه ی سوت زدن در جریان بازی هست
7. شما میتونید شدت و مدت سوت رو با همون نوک زبونتون که باید مثل یک دریچه برای قطع و وصل فوت شما به داخل سوت اقدام کنه تمرین کنید
این هم یادتون باشه سوت شما در طول بازی برای خطاها و مسائل مختلف باید متفاوت باشه
سوت یکنواخت برای اعصاب بازیکنان ، تماشاگران و حتی مسئولین خسته کننده و آزار دهنده خواهد بود
طبق قانون جدید مواردی که سوت اجباری و اختیاری هست مشخص شده
حتی فیفا در رهنمود های خودش برای داوران اعلام کرده که سوت های نادرست و نابجا میتونه ارزش و اون اقتدار سوت داور رو توسط بازیکنان بی اهمیت و بی توجه جلوه کنه
نتیجه گیری :
سوتی رو انتخاب کنید که نه تنها صدای خوب داشته باشه بلکه وقتی میدمید انرژی و قدرت زیادی نطلبه
در بین تمامی سوت ها من نیز این سه سوت پایین رو میپسندم و از هر سه نیز در مسابقات مختلف استفاده میکنم چون بنظرم تمام موارد بالا رو که گفتم دارن
موفق باشید

فایل‌(های) پیوست شده بندانگشتی (ها)

2000 copy.jpg
دفعات دانلود حجم فایل نوع فایل
207 26.26 KB .jpg
امضای SOAD_V Angel تیم داوری فوتبال ایران ، در جام جهانی 2014 برزیل قضاوت خواهد کرد Angel
پاسخ
2011/05/07، 08:15 AM, (آخرین ویرایش در این ارسال: 2011/05/07، 08:38 AM، توسط Mohammad Sina.)
ارسال: #5
با تشكر از آقا سعاد عزيز كه توضيحات كامل و جامعي دادندHeart.
من 2 سوت Acme 660 و Fox sonik دارم.

سوت Acme 660 يك سوت تيله اي است كه به صدا در آوردن آن بسيار بسيار راحت و با صداي بلند است البته نه به بلندي سوتهاي Acme t2000 و َAcme t635 كه آقا سعاد معرفي كردند.صداي اين سوت نسبت به سوتهاي بدون تيله سنگين تر و بم است و در گذشته اي نچندان دور در جامهاي جهاني مورد استفاده زيادي داشته.
دانلود صداي سوت Acme 660

سوت Fox sonik در مقايسه با Fox40 از صدا و دسيبل بيشتري (125 Db) برخوردار است و بهمين ترتيب دميدن در آن نياز به فشار و قدرت بيشتري دارد.بدليل شكل ظاهري اين سوت در دميدن هاي بسيار زياد تاثير مخربي بر روي گوشها و شنوايي ميگذارد.در مجموع سوتهاي بهتري نسبت به اين سوت در بازار وجود دارد و من اين سوت را پيشنهاد نميكنم.

و اما دو نكته در مورد سوتهاي Acme t2000 و َAcme t635 كه سعاد عزيز هم پيشنهاد دادند :
1.سوت Acme t2000 در اكثر سايهاي فروش لوازم داوري بعنوان سوتي با صداي فوق بلند و محبوب ترين سوت شناخته شده و در جامهاي جهاني مورد استفاده قرار ميگيرد.
2.سوت َAcme t635 با نام مخفف Brasil شناخته ميشود چراكه محبوب ترين سوت در آمريكاي جنوبي بويژه در برزيل است و بلندي صداي اين سوت همانند Acme t2000 فوق بلند اندازه گيري شده.

تمامي اين سوتها به جز Acme 660 در سايت Davaran.com قابل تهيه ميباشند.
از آقاي محمدي عزيز خواهش ميكنم در صورت دسترسي به سوت Acme 660 اين سوت را هم براي استفاده داوران عزيز قرار دهند.
ضمن تشكر از كليه كاربران انجمن , داوران عزيز اگر از اطلاعاتي در مورد ديگر سوتها و تجربيات شخصي در مورد سوت دارند در اختيار ديگران قرار دهند تا داوران ديگر در انتخاب مناسب ترين سوت دچار مشكل نشوند.

پاسخ
2011/05/07، 09:34 AM,
ارسال: #6
توضیحات آقا سعاد خیلی عالی بود. به نظر من بهترین سوت سوتیه که داور در دقیقه 85 توان دمیدن در اون و به صدا در اوردنش رو داشته باشه. دقت کنید وقتی به دقیقه 85 میرسیم نفس کشیدن سخت میشه. تو این حالت که حتی نفس کشیدن هم سخته شما باید با فشار زیادی هوای داخل ریه هاتون رو برای به صدا در اومدن سوت تخلیه کنید. یک سوت خوب باید نفس کمتری بخواد و صدای بیشتری بده. کمترین انرژی بیشترین بازده. سوتهای تیله ایی قدیمی خیلی نفسگیر هستن و به همین خاطر در حال حاضر محبوبیت چندانی ندارند. برای اینکه تیله رو درونش جا بدن کنار سوت دوتیکه است و در خیلی موارد وقتی سوت خیس میشه و با دمیدن و برخورد تیله به کناره سوتب هش فشار میاد تیکه بغل سوت جدا میشه و سوت دیگه کارآیی نخواهد داشت.

[تصویر:  eofxd3qihgl93srzw5g.jpg]
در حال حاضر بهترین سوت موجود سوت فوکس شارک است. شب قبل بازی پرسپولیس و الاتحاد به هتل محل اقامت داوران سوری رفتم و تمامی سوتها رو به محسن بسما نشون دادم. تنها سوتی رو که خرید فوکس شارک بود.چون یکی بیشتر نداشتم میخواست به جاش مولتن دو صدا بخره ولی من بهش گفتم فوکس شارک رو برات ارسال میکنم وقرار شد یک شارک دیگه براش بفرستم سوریه. Wink

در حال حاضر یک نوع سوت توسط شرکت فوکس تولید شده که الکتررونیکی است و نیازی به دمیدن ندارد. شما فقط کافیه سوت رو بزارین بین لبهاتون و دکمه رو فشار بدین. خودش سوت میزنه. ضمن اینکه 3 ملودی مختلف داره که در مکانهای مختلف میتونین روی اون تون تنظیمش کنید. به زودی به محصولات سایت اضافه میشه. اما قیمتش بالاست.
امضای www.davaran.com
پاسخ
2011/05/07، 01:37 PM,
ارسال: #7
به نظر من سوت فقط Fox 40 Heart
امضای H4M1D [تصویر:  heart.gif] همه جای ایران سرای من است ...
پاسخ
2012/08/05، 01:39 PM,
ارسال: #8
بنظر من سوت فقط مولتن و دولفین
امضای DreamLand هیچ چیز جز واقعیت نیست و من خوشحالم که واقعیت را دریافتم و با ان زندگی می کنم
پاسخ
2012/08/08، 02:03 PM,
ارسال: #9
من یک دولفین به قیمت 12 هزار تومان از بانه خریدم تقلبی در اومد . صدای سوت پلیس ها که سر چهارراه وایمیسن را میده .
امضای sajad 007 غم هایت را بر روی شن بنویس تا باد آن را ببرد و شادی هایت را روی سنگ ، تا هیچوقت از بین نرود
پاسخ
2012/08/10، 03:02 AM,
ارسال: #10
SmileBig GrinTongue
امضای SOAD_V Angel تیم داوری فوتبال ایران ، در جام جهانی 2014 برزیل قضاوت خواهد کرد Angel
پاسخ

موضوعات مرتبط با این موضوع...
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  انواع فشار سنج توپ hosein1170 2 231 2014/09/02، 03:56 PM
آخرین ارسال: hosein1170

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان